Arganový olej si získal svoju obľubu už v dávnej minulosti a vďaka širokému využitiu v kozmetickom, farmaceutickom i potravinárskom priemysle si vyslúžil prezývku tekuté alebo marocké zlato. Jeho vzácnosť spočíva aj v ojedinelom výskyte arganovníka, ktorý sa vyskytuje výlučne v Maroku, Alžírsku a Izraeli.
Výroba oleja
Výroba arganového oleja je obzvlášť náročná, na výrobu 1l oleja sa spotrebuje 30 kg plodov arganovníka. Výrobné tradície pochádzajú z Marockého kmeňa Berberov a zber plodov prebieha výlučne manuálne. Tie sa následne nechajú vysušiť , odstráni sa škrupina a získané semená sa roztlčú v kamenných mlynoch. Najúčinnejším spôsobom zachovania všetkých vzácnych látok je lisovanie semien za studena, po ktorom vzniká zlatožltý arganový olej.
Účinky arganového oleja
Arganový olej je neoceniteľným pomocníkom pri výrobe šampónov, kondicionérov, balzamov alebo zábalov na vlasy. S prehľadom si poradí s rozštiepenými končekmi, suchými i lámavými vlasmi a zároveň im dodá prirodzený lesk a pevnú štruktúru. Vyživuje nie len vlasovú štruktúru, ale aj pokožku hlavy.
Ak si vlasy často žehlíte, farbíte, chemicky upravujete alebo ich vystavujete intenzívneho slnečnému žiareniu či vode s obsahom chlóru, doplnok v podobe arganového oleja si vo vašej domácnosti nájde svoje opodstatnenie. Je taktiež skvelým pomocníkom pre nepoddajné kučeravé ťažko rozčesávajúce sa a zamotané vlasy.
Pre optimálny účinok naneste arganový olej na poškodené časti vlasov a po hodine ho zmyte teplou vodou. V prípade zamotaných vlasov uľahčí rozčesávanie pár kvapiek oleja.
Zloženie arganového oleja
Vitamíny A,E,F – sú zodpovedné za udržiavanie zdravej vlasovej pokožky
Esenciálne mastné kyseliny – argánový olej obsahuje kyselinu steárovú, linolénovú, olejovú a ďalšie
Steroly - steroly obsiahnuté v arganovom oleji zabraňujú vstrebávaniu cholesterolu do krvi
Karotenoidy - prírodné antioxidanty zachytávajúce voľné radikály.
Skvalen - dôležitá látka pri liečbe ochorení kože